Piłka nożna jest sportem ponadczasowym, jednak dopiero w ostatnich latach stała się źródłem danych, z których ochoczo korzystają analitycy piłkarscy. W dzisiejszym futbolu poleganie na instynkcie oraz intuicji nie wystarczy, trenerzy wspomagają się danymi w celu budowania zespołu oraz lepszego podejmowania decyzji, a co za tym idzie zdobywania przewagi nad konkurencją. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć aspekty związane z wykorzystaniem analityki w piłce nożnej.

Analizy zmieniły podejście do futbolu

Wykorzystanie analityki w sporcie nie jest niczym nowym. Od lat wykorzystywana jest baseballu, koszykówce, a od niedawna w piłce nożnej. Warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie analityki w piłce nożnej nie było dynamiczne. Rozwój futbolu wymusił jednak zmiany, kluby piłkarskie na całym świecie zmieniły podejście do danych i obecnie inwestują w zespoły analityczne, oprogramowanie oraz AI, aby zyskać przewagę konkurencyjną.

Piłka nożna generuje wiele zmiennych oraz danych, które rozsądnie zarządzane mogą pomóc w określaniu odpowiedniej strategii rozwoju. Wraz z pojawieniem się GPS oraz innych technologii, uzyskaliśmy dostęp do szczegółowych danych na temat zawodników oraz ich zachowania podczas spotkań.

Jak wykorzystać dane w piłce nożnej?

Wykorzystanie danych w piłce nożnej ma wiele wymiarów, nie mniej skupię się na trzech kluczowych:

1. Analiza wydajności: śledząc dane dotyczące poruszania się zawodników na boisku, drużyny mogą określić mocne i słabe strony gracza. Dane te można wykorzystać do optymalizacji programów treningowych, identyfikacji obszarów wymagających poprawy i podejmowania decyzji dotyczących przydatności danego zawodnika względem strategii sportowej zespołu;
2. Optymalizacja gry: analizując dane dotyczące gry i zachowań przeciwników trenerzy mogą opracowywać strategie, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Przykładowo mogą wykorzystać dane do zidentyfikowania słabych punktów drużyny przeciwnej.
3. Zarządzanie zdrowiem: śledząc dane dotyczące wysiłku fizycznego, zespół medyczny może zidentyfikować graczy, którzy są narażeni na kontuzje i określić czynności mające na celu zmniejszeniu prawdopodobieństwa ich zapobiegnięcia. Może to obejmować dostosowanie programów treningowych lub zmniejszenie ilości czasu gry dla graczy, którzy są zagrożeni.

Dlaczego analityka ma znaczenie?

Dlaczego wykorzystanie analityki w piłce nożnej ma znaczenie? Przede wszystkim pozwala drużynom podejmować świadome decyzję w procesie rekrutacji, określania potencjału zawodników oraz wprowadzenia odpowiednich strategii dotyczących rozwoju piłkarzy.

Po drugie, pozwala trenerom optymalizować strategie i taktyki gry. Analizując dane dotyczące przeciwnych drużyn, zespoły analityków mogą podejmować odpowiednie decyzje dotyczące podejścia jednostkowego spotkania.

Wreszcie, analityka może pomóc w zapobieganiu kontuzjom i utrzymaniu optymalnej kondycji. Monitorując poziom wysiłku, zespoły mogą zidentyfikować graczy, którzy są narażeni na kontuzje oraz podjąć kroki, aby im zapobiec. Pomaga to utrzymać zawodników w dobrej kondycji oraz zmniejsza ryzyko długoterminowych kontuzji, co w przypadku zwiększonej intensywności spotkań jest klucozwym elementem zarządzania zespołem.